Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, fungicydy zbożowe nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, albowiem tylko w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.